top of page

Jak nosić rajstopy zimą?

A tak w ogóle to są rajtuzy czy rajstopy? Która nazwa jest poprawna?

Nazwa rajtuzy jest spolszczoną wersją niemieckiego słowa Reithosen, które oznacza obcisłe spodnie do jazdy konnej. Stąd słowo to pojawiło się w języku polskim. Dawniej, gdy dostępne były wyłącznie pończochy, rajtuzy były odpowiednikiem dzisiejszych rajstop, z małym wyjątkiem - nie zakrywały stóp. Dzisiaj nazwalibyśmy je po prostu legginsami.


Gdy w końcu pojawiły się rajtuzy zakrywające również stopy, zaczęto posługiwać się określeniem "rajtuzy ze stopami". Stąd powstała hybryda rajstopy.


Ostatecznie obie formy są poprawne, ponieważ dziś już nie używa się słowa rajtuzy w takim znaczeniu jakie miało pierwotnie.
Okazuje się że czy rajstopy czy rajtuzy sprawiają niektórym dylemat nie tylko językowy ale i stylizacyjny. Najczęściej spotykam się z pytaniami:


Jakie rajstopy założyć? Cienkie czy grube?

Beżowe czy czarne?

Jak nosić kolorowe rajstopy?


Dzisiaj skupię się na rajstopach noszonych do zimowych, casualowych i smart casualowych stylizacji.
Rajstopy beżowe (cieliste)

 • Pasują do każdej sukienki

 • Pasują do butów jasnych (beżowe, białe itp) i ciemnych

 • Aby dobrze wyglądały, wybierz cienkie i matowe

 • Minusy - słabo chronią nogi przed chłodem; cieniutkie rajstopy łatwo się drą i zahaczają, często są jednorazowe
Kiedy założyć cieliste rajstopy?

 • Jeżeli masz wątpliwości czy inne rajstopy w ogóle pasują do danej stylizacji, beżowe na pewno będą dobre.

 • Do jasnych stylizacji. Do sukienek gładkich i wzorzystych, gdzie nie pojawia się kolor czarny - to będzie dla Ciebie wskazówka, że czarne rajstopy w tym miejscu były by już za "ciężkie".

 • Do czarnych sukienek + czarne buty (szpilki, botki, kozaki) - gdy chcesz dodać całej stylizacji lekkości.

 • Do wyrazistych stylizacji (spójrz na różowy komplet ze zdjęcia poniżej). Ciemniejsze rajstopy niepotrzebnie robiły by tu konkurencję takiej stylizacji, natomiast beżowe pozostaną delikatnym tłem.


Zwróć uwagę na to, jak neutralny kolor rajstop pozwala na podkreślenie całej stylizacji. Przy kremowej sukience czarne lub kolorowe rajstopy ściągnęłyby na siebie całą uwagę, a tak to możemy podziwiać i sukienkę, i kozaki.
Czarne rajstopy

 • Dostępne w różnych grubościach (den), zaraz po cielistych jeden z najbardziej użytecznych modeli w garderobie

 • Zawsze pasują do czarnych stylizacji, wysmuklają nogi.

 • Pasują do modnych teraz zwiewnych sukienek z ciemnym printem. Dzięki nim wiele sukienek z lata można jeszcze nosić jesienią i zimą

 • W połączeniu z czarnymi butami na obcasie pięknie wydłużają nogi.Kiedy założyć czarne rajstopy?


1. Gdy chcesz uzyskać bardziej stonowaną, ciemniejszą stylizację. Ten efekt uzyskasz niezależnie od grubości czarnych rajstop - każde będą odpowiednie.

2. Gdy potrzebujesz cieplejszych rajstop - możesz wybrać bardziej kryjące, nogi nadal będą wyglądać świetnie.

3. Do ciemnych butów - nogi wyglądają wtedy na jeszcze dłuższe. Jeżeli założysz je do jasnych butów - gwarantowane skrócenie nóg.


Jeżeli zakładasz czarne rajstopy do jaśniejszej stylizacji (jak na zdjęciu po lewej stronie), to polecam Ci wybrać pół-kryjące np. 20 den. Dzięki temu nogi wyglądają tu lekko, a uwaga kieruje się nadal na górę - sweter i spódniczkę.


Jeżeli rajstopy mają widoczne zaciągnięte nitki lub przetarcia/pętelki to znaczy, że nie nadają się już do eksponowania w całości.

Rajstopy kolorowe


 • Przyciągają wzrok i uwagę, niebanalne.

 • Ożywiają stylizację, dodają jej charakteru, podkreślają styl.

 • Zwykle są grubsze więc również cieplejsze - duży plus zimą.Kiedy założyć kolorowe rajstopy?


To już wyższa szkoła jazdy...

Trzeba znać właściwe proporcje sylwetki i umiejętnie je podkreślić fasonami i kolorami. Spróbuję opisać to najprościej jak potrafię.


1. Sylwetka wygląda dobrze, gdy ma długie nogi - stąd podkreślamy wysoki stan i talię. Spójrz na zdjęcia u góry, zwróć uwagę na to, że żadna z modelek nie ma spódniczki z niskim stanem która kończy się na biodrach, ani nie ma sukienki której pasek również opada na biodra - jest wysoko zaznaczona talia (spódniczka) albo sukienka. Dzięki temu kolorowe rajstopy nie skracają im nóg.

2. Buty powinny być dopasowane kolorem, mało widoczne, nie rzucające się w oczy. Wyjątek dla zaawansowanych - mogą być korespondujące z górą stylizacji (jak na zdjęciu poniżej, pierwsze z prawej).3. Kolorowe rajstopy będą pasować do prostych, gładkich sukienek.

4. Możesz je zestawić w kontraście z ubraniem (jak na inspiracjach powyżej), albo ton-w-ton, czyli w zbliżonych kolorach (fioletowy z różowym, granatowy z niebieskim itp).Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Ciebie pomocne przy dobieraniu rajstop do swojej garderoby. Zachęcam Cię też do eksperymentowania z kolorowymi zestawami, na pewno zrobią wrażenie.


Klaudia Hanci

Osobista Stylistka

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page