top of page

MODA MĘSKA: Czy wiesz jaki masz typ sylwetki?

Typy sylwetki kobiet są omawiane w co drugim artykule o modzie i większość Pań bez problemu wskaże swój. Za to bardzo rzadko można natknąć się na opis męskich sylwetek. Zakładam, że też chcesz się dowiedzieć co jest dla Ciebie najkorzystniejsze i jak dobrze wyglądać, kto by nie chciał, prawda?


Dlatego dzisiaj chciałam przybliżyć ci typy sylwetek męskich, wraz ze wskazówkami co jest dla nich najkorzystniejsze, a których fasonów lepiej unikać.

Dzięki temu będziesz mógł trafniej dobierać ubrania, podkreślić walory swojej sylwetki oraz ukryć drobne niedoskonałości.1. Odwrócony trójkątNazywana również "V". To sylwetka wzorcowa, która ma najkorzystniejsze proporcje - szerokie ramiona i tors, szczupłe biodra. Jest smukła i atletyczna.


Twój cel:

Wykorzystać atuty sylwetki i nie zepsuć atrakcyjnych proporcji.


Jakie ubrania wybierać?

Takie które podkreślą szczupły pas i biodra oraz rozbudowane ramiona. Wybieraj ubrania które są blisko ciała i je podkreślają - wszystkie rzeczy z metką "slim" będą dla Ciebie. Twoja sylwetka pozwala Ci na większe modowe eksperymenty - więc śmiało możesz próbować różnych wzorów i modnych fasonów.


Unikaj dysproporcji sylwetki - spodnie rurki w połączeniu z szerokim T-shirtem nie podkreślają już męskiej sylwetki, ale tworzą niekorzystny, zbyt duży kontrast między torsem a nogami.
2. Kolumna


Również spotykana pod nazwą sylwetka "I", prostokąt lub ołówek. Charakteryzuje się szczupłą budową, gdzie proporcje ramion, pasa i bioder są równomiernie rozłożone i mają zbliżoną szerokość.


Twój cel:

Wykorzystaj ubrania tak, aby poszerzyć ramiona oraz wyznaczyć pas - dzięki temu unikniesz chłopięcej sylwetki, a Twoja figura będzie wyglądała bardziej atletycznie.


Jakie ubrania wybierać?

Takie, które dodadzą objętości sylwetce. Będziesz świetnie wyglądał w jasnych kolorach, beżach czy szarościach. Możesz śmiało wybierać wzorzyste koszule. Również ubieranie się warstwami sprawi, że dodasz sobie więcej centymetrów w ramionach i klatce. Na T-shirt możesz założyć rozpiętą koszulę lub kamizelkę. Przy kurtkach i płaszczach wybieraj te, które mają dodatkowe pikowania, patki lub pagony.


Unikaj szerokich, workowatych spodni i obszernych koszul - one wcale nie dodają Ci objętości, tylko jeszcze bardziej podkreślają to, że masz szczupłą sylwetkę.
3. Litera "A"Zwana również gruszką lub trójkątem. Ta sylwetka charakteryzuje się dość szerokimi biodrami przy szczupłych ramionach. Może mieć również zaokrąglony brzuch.


Twój cel:

Poszerzyć optycznie ramiona i górną część sylwetki, odciągnąć uwagę od okolic pasa.


Jakie ubrania wybierać?

Wybieraj T-shirty, bluzki a zimą swetry, które mają nadruki w okolicy klatki piersiowej lub ramion. Będą odciągać uwagę od brzucha i optycznie dodadzą centymetrów w ramionach.

Bardzo dobrze będziesz wyglądać w kurtkach ramoneskach i płaszczach z pagonami czy usztywnianymi ramionami. Dobrą inwestycją będzie taliowana marynarka, która zbuduje linię ramion i wyszczupli okolice pasa. A do koszuli polecam Ci wybrać muchę, zamiast krawata.


Spodnie dla sylwetki "A" nie powinny być zbyt obcisłe ani zbyt luźne - najlepiej wybrać klasyczny shape regular. Pasek lepiej wybierz pod kolor spodni, żeby nie ściągać uwagi w okolice bioder i dodatkowo optycznie ich nie poszerzać.
4. Litera "O"


Zwana również jabłkiem. Najłatwiej rozpoznać ją po większym obwodzie brzucha - to on dyktuje Ci w co się ubierać. Biodra i ramiona są proporcjonalne i gdyby nie ten pas, to miałbyś wymarzoną sylwetkę.


Twój cel:

Skup się na wysmukleniu tułowia i zmniejszeniu nacisku na środkową część ciała. Poszerzenie i podkreślenie ramion poprawi proporcje sylwetki.


Jakie ubrania wybierać?

Panowie z taką sylwetką mają tendencję do wybierania za dużych ubrań. Kluczem jest znaleźć takie, które są szersze i nie opinają ciała, ale nadal są blisko sylwetki. Wbrew pozorom korzystnie będziesz prezentował się w warstwach np: T-shirt + rozpięta koszula - ponieważ pionowe linie wysmuklą sylwetkę. Postaw na klasyczne fasony i gładkie materiały. Możesz podziałać kolorem - czarny Cię nie wyszczupli, lepiej więc wybrać brąz lub granat.


Unikaj pikowanych lub puchowych kurtek. Przy spodniach zwróć uwagę na to, żeby nie były zbyt szerokie - niepotrzebnie dodadzą Ci kilogramów. 

Wiadomo, że nie wszyscy Panowie wpiszą się idealnie w daną sylwetkę - są one ogólnymi wskazówkami. Wiele jeszcze zależy od wzrostu i indywidualnych cech.


Wybierz typ sylwetki, który jest najbardziej zbliżony do Twojej i wypróbuj moje porady przy kompletowaniu garderoby. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz do mnie napisać.


Klaudia Gazda

Osobista Stylistka


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jestem?

Comments


bottom of page