top of page

Czym zajmuje się osobista stylistka?

Zaktualizowano: 15 gru 2018


Dawno już minęły czasy, kiedy to stylista był doradcą tylko gwiazd i ludzi z show biznesu. Dzisiaj te usługi są dostępne dla każdego, kto pragnie uporządkować swoją garderobę, rozsądnie kupować ubrania lub po prostu świetnie wyglądać.


Kiedy kilka lat temu mówiłam znajomym lub rodzinie, że chcę być stylistką, większość od razu kojarzyła to z artystycznym ubraniem i głową w chmurach. Natomiast osobisty stylista to zupełnie inna praca. Na pewno nie chodzi tu o przebieranie człowieka! Moja praca polega na indywidualnym spotkaniu z kobietą lub mężczyzną, którzy potrzebują wsparcia w budowaniu swojej garderoby. Najczęściej umawiamy się w wybranym centrum handlowym w Łodzi.

Jak wygląda spotkanie ze stylistką?


Aby im pomóc, najpierw zaczynam od rozmowy. Z niej dowiaduję się jaki mój klient prowadzi tryb życia, jak wygląda jego praca, jakie ubrania są mu potrzebne w ciągu dnia. Rozmawiamy o tym co lubi nosić, w jakim stylu czuje się dobrze. Następnie indywidualnie określam typ sylwetki. Zwykle wszyscy kojarzymy te typy z gazet lub internetu, określa się je literami np. sylwetka I, przedmiotami: cegła, wazon itp. Każdy stylista może mieć swoje nazewnictwo, takie jakie mu odpowiada, ważny jest cel - określenie jakie proporcje ma dana sylwetka i jak ją korzystnie ubrać.

Oczywiście nie da się zaklasyfikować ludzi w zaledwie kilku literach, ponieważ jesteśmy bardzo różnorodni, stąd potrzeba indywidualnej konsultacji.

Typ sylwetki i nie tylko...


Bardzo ważna jest też analiza kolorystyczna. Wyróżniamy cztery główne typy kolorystyczne: Wiosna, Lato, Jesień i Zima. Pozostałe są ich pochodnymi, które należy już indywidualnie sprecyzować ze stylistką. Z doświadczenia wiem, że samodzielnie klientkom ciężko jest odczytać jednoznacznie jakim typem są. Nie jest to łatwe, ponieważ jest tu wiele zmiennych, które mają na to wpływ, takie jak: kolor oczu, kolor włosów: naturalny bądź farbowany, koloryt cery, piegi, żyłki na nadgarstkach itp.Teoria vs. praktyka - tu zaczyna się faktyczna zmiana.


Klaudia Gazda - osobista stylistka z Łodzi

Dalej zaczyna się już praktyka oraz wprowadzenie wiedzy w życie tzn. w szafę. Ta część ma ogromne znaczenie, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie zauważyć różnice między tym co było wcześniej wybierane (kolory i fasony ubrań), a tym co najlepiej pasuje do sylwetki. Poza tym moi klienci od lat przyzwyczajeni do swojego poprzedniego stylu kupowania nie widzą nic innego na półkach jak to, co zwykle wybierali. Jako osobista stylistka wskazuje im nowe możliwości, rekomenduję inne, świetne rzeczy, które bardzo doceniają po przymierzeniu, ponieważ jak twierdzą - wcześniej by na to nie zwrócili uwagi.

Moja modowa misja


Jako osobista stylistka największą uwagę przykładam do indywidualnego poznania drugiej osoby, tak aby ubraniem podkreślić jej naturalne piękno i wydobyć osobowość. Celem jest to, aby mój klient wiedział jak się ubrać adekwatnie do okazji, jak korzystać z rzeczy które już ma, znał zasady ubioru dla swojej sylwetki, a przede wszystkim czuł się w tych rzeczach atrakcyjny i pewny siebie.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jestem?

Kommentit


bottom of page